Adrenalín nielen ako droga, ale aj šport

Radi si len tak lietate vo výškach, skáčete z mostov alebo si užívate iné andrenalínom nabité zábavky, ktorých sa iní ľudia boja a vyhýbajú sa im? Tak potom vám už asi netreba veľmi predstavovať a rozprávať o tom, čo sú adrenalínové športy. Je celkom možné, že ste si ich už zopár vyskúšali a to nielen pod tlakom nejakej stávky, ale z vlastnej iniciatívy a pre zábavu. 
Avšak predsa len, pre vaše poučenie, získanie ďalších znalostí a v prípade, že ste andrenalínovým “laikom”, prečítajte si nasledujúce riadky, pretože na druhej strane je pravda aj tá, že adrenalínové športy veru nie sú pre každého. Základnou vlastnosťou adrenalínových športov je zvýšená miera nebezpečnosti, vzrušenia a to, že tieto netradičné zábavky prinášajú ľuďom pocity eufórie. V extrémnych situáciách sa totiž adrenalín v tele vylučuje vo zvýšenej miere a mobilizuje v tele zdroje energie. Spolu s adrenalínom sa do tela vyplavujú aj hormóny šťastia – endorfíny, ktoré spôsobujú práve tie pocity radosti, ktoré adrenalínové športy zo sebou prinášajú. Práve preto sa tieto športy tešia stále väčšej a väčšej obľube a pre niektorých sa stali doslova až drogou, bez ktorej svoj život snáď už ani nevedia predstaviť.
Ľudia, ktorí by si však pri adrenalínových športoch mali dávať pozor a nepreháňať to sú najmä ľudia so srdcovými problémami a vždy je treba, aj u zdravých ľudí, reálne zhodnotiť svoj zdravotný stav, možnosti a kapacity. Nič netreba preháňať a takisto sa netreba nijako preceňovať. Prospelo by, ak by ste si pred vyskúšaním si nejakého toho adrenalínového športu dopriali aspoň akú-takú predprípravu, najmä ak normálne nešportujete. Ideálnymi spôsobmi, ako sa pripraviť sú napríklad plávanie, bicyklovanie alebo rýchla chôdza.
Netreba sa však ničoho obávať. Pri adrenalínových športoch platí zvýšená miera bezpečnosť a poskytovatelia týchto netradičných foriem oddychu sú veľmi dobre školení, pripravení a svoju prácu vykonávajú na sto percent, ak nie aj viac. Adrenalínové športy sú zábavné a doslova vám prevetrajú hlavu tak, ako asi len máločo. Premôžte svoj strach a doprajte si aj vy túto netradičnú formu relaxu.